Кои са еквивалентите на полиграфа в древността?

Ще ви въведем в стаята с няколко факта за полиграфа и по-специално кои са по-съвременните му създатели.

Предшественикът на полиграфа е италианският лекар-криминолог Чезаре Ломброзо. През 1885 г. лекарят направил прибор, който можел да измери промяната в кръвното налягане. Истинският баща на съвременния детектор на лъжата е американеца Джон Ларсон. Той измисля уред през 1921 г., който е бил направен по проект на психолога Уилиям Марстън. Изобретението можело да записва на движеща се хартиена лента пулса, дишането и кръвното налягане. Показанията от този апарат се приемат две години по-късно в съд в САЩ като доказателство. Днес обаче полиграфксите доклади не могат да бъдат използвани в съда като доказателство, а като експертиза. После за развитието на полиграфа допринася Леонард Кийлър, който добавил канал, който да отчита и съпротивлението на кожата.

Кои са еквивалентите на полиграфа в древността? Различните народи намирали по различен начин истината, който силно се различава от метода с откриването на истината с полиграфско изследване. В Африка вождът на племето откривал виновника чрез ритуален танц. Той намирал истината чрез миризмата на потта. В Китай пък карали заподозрения да дъвче брашно и когато той не можел да го сдъвче, това означавало, че лъже, тъй като слюнката в устата намалява, когато човек лъже. В Индия пък се удрял гонг, в момента в който отговарят на въпрос. Когато човекът, който бил заподозрян лъжел, той не успявал да синхронизира удъра с отговора.

В наши дни данните от полиграфа са възможно най-точните от всички методи и се обработват много бързо. Полиграфът може да бъде използван за лъжа към фирмата, изневери и различни престъпления. Оставихме ви сами да станете свидетели на промяната на методите за откриване на лъжата с времето. Запомнете, винаги казвайте истината, за да не се налага да лъжете.